Decyzja została podjęta! Już wkrótce w domu pojawi się pies. To ekscytujący czas. Ale zanim to się wydarzy, zastanów się czy Twój dom jest na to przygotowany. Nie ma znaczenia czy zdecydowaliśmy się na malucha z hodowli czy dorosłego psa z adopcji. W każdej sytuacji należy mieć przygotowane różne scenariusze.
Po pierwsze, uwaga na kable, ostre przedmioty, kwiaty, detergenty. Zarówno szczeniak, jak i pies dorosły, może chętnie wypróbować czy dany przedmiot jest atrakcyjny dla jego szczęk. U szczeniąt będzie to chęć poznawania świata, nowego otoczenia, uczenia się. Natomiast dorosły pies może poprze gryzienie redukować napięcie i próbować rozładować emocje. Dlatego ważne jest, żeby zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne, dobrze schować wszystkie dostępne substancje toksyczne, takie jak środki czyszczące, leki, herbicydy, nawozy chemiczne. Tak samo warto zastanowić się jakie kwiaty i rośliny mamy w domu. Przykładowe trujące rośliny to figowiec, jemioła, irys, azalia, filodendron.
Dobrze jest przemyśleć temat podłóg i schodów. Zacznijmy od tych drugich. Jeśli chcemy uniemożliwić psu chodzenie pod schodach, a jest to kluczowe w przypadku szczeniąt, warto zakupić specjalne bramki. Skutecznie uniemożliwią psu przedostanie się na schody. Takie same bramki możemy także wykorzystać, kiedy chcemy ograniczyć psu dostęp np. do kuchni. Wracając jednak to podłóg. Tu temat jest bardziej skomplikowany. Z jednej strony wszystkie dywany i dywaniki mogą posłużyć psu, który nie jest nauczony zasady załatwiania się na zewnątrz, za toaletę. Taki problem najczęściej pojawia się u szczeniąt uczonych czystości za pomocą mat higienicznych. Z drugiej strony, brak dywanów oznacza w większości śliskie panele. I tutaj pojawia się problem. Może to być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla szczeniaka. Biegający pies może poślizgnąć się na takiej podłodze i może się to skończyć urazem. Niewykształcone jeszcze stawy szczeniaka mogą się uszkodzić. Dlatego jeśli nie mamy w domu dywanów lub nie chcemy, aby skończyły jako psia toaleta, warto zainwestować w specjalne maty antypoślizgowe. Jest jeszcze jeden szczegół odnośnie samych dywanów i dywaników, o którym warto pamiętać. Jeśli mamy już dywany i nie chcemy z nich rezygnować, usuńmy lub zamieńmy na inne te, które mają frędzle. Mogą się one okazać bardzo niebezpiecznym dla życia szczeniaka gryzakiem.
Pies musi mieć swoje miejsce. Miejsce bezpieczne. Po pierwsze, warto zastanowić się czy wybieramy legowisko czy może klatkę kennelową. Taka klatka może być fantastycznym miejscem, gdzie pies wypoczywa i odcina się od nadmiaru bodźców. To również narzędzie do nauki samodzielności i zostawiania w domu. Idealnie nadaje się zarówno dla szczeniąt, jak i psów dorosłych. Jest jednak pewna zasada. Miejsce na klatkę powinno być dobrze przemyślane. Nigdy nie powinna znajdować się na szlaku komunikacyjnym w domu. Klatka to miejsce spokoju dla psa, unikamy więc miejsca, gdzie non stop ktoś z domowników się przechadza. Nie powinna też być w miejscu, gdzie prawie nigdy nie ma żadnego domownika. Pies to zwierzę stadne i potrzebuje kontaktu ze swoim stadem. Najlepiej wybrać pokój dzienny, ale jednak część najbardziej na uboczu. Wtedy pies jest spokojny, bo ma nasze towarzystwo, ale jest też z dala od największego ruchu w domu.
We wszystkich tych przygotowaniach, nie możemy też zapomnieć o sobie i wszystkich domownikach. Jako jego opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za jego wychowanie. Dlatego jeszcze przed pojawienie się psa w domu, opracujmy zasady jakie będą przestrzegane. Dowiedzmy się jak najwięcej o zachowaniach psów, jego potrzebach, tego jak się porozumiewają. Wszystko po to, aby w jak najlepszy sposób zajmować się nowym członkiem rodziny.