Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy jak poważnym problemem jest nadmierna masa ciała u zwierząt. Nie mają świadomości jakie są tego konsekwencje. A przecież nadwaga czy otyłość nie tylko obniża komfort życia, ale także realnie ma wpływ na długość życia.
Zacznijmy od ustalenia różnicy między nadwaga a otyłością. Uznaje się, że otyłość to nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, powodujące przekroczenie prawidłowej masy ciała o ponad 20% u psów i ponad 15% u kotów. Natomiast nadwaga to nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie nie przekraczającej 20% u psów i 15% u kotów. Przerażające są też statystyki. Szacuje się, że ok 50% populacji psów i kotów na świecie może mieć problem z nadmierną masą ciała. W Polsce ponad 40% kotów ma nadwagę, otyłych jest 13%. W przypadków psów szacuje się, że ok. 30% z nich ma nadwagę, a ok. 9% ma otyłość.
Przyczyn przyrostu masy ciała jest kilka. Po pierwsze, to nieprawidłowa dieta. Nadmierna ilość kalorii w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego to jeden z głównych czynników prowadzących do nadwagi. Podawanie resztek ze stołu, zbyt duża liczba przysmaków (zbyt często uważamy, że przysmaki nie tuczą) czy nieodpowiednia jakość karmy mogą przyczynić się do przybierania na wadze. Drugi czynnik to brak aktywności fizycznej lub niewiedza jaki jest realny poziom aktywności. Ogród do dyspozycji psa nie może być wytłumaczeniem dla braku spacerów. Pamiętajmy, że psy powinny wychodzić na spacer, najlepiej z możliwością swobodnego biegania, minimum 3 razy dziennie. A czas takiego spaceru raczej powinien przekraczać pół godziny. Nie możemy też zapomnieć o kotach. To, że nie wychodzi się z kotem (choć już coraz częściej i to się dzieje), nie zwalnia nas z zapewnienia kotu aktywności. Może to być zabawa z wędką, zabawa laserem (ważne, żeby nie świecić kotu po oczach, a zabawę zakończyć na fizycznym przedmiocie, tak aby zamknąć cały łańcuch polowania) czy stworzenie piłeczki z papieru. Wśród przyczyn nadwagi czy otyłości są także predyspozycje genetyczne. Niektóre rasy, jak labrador retriever, beagle, czy wśród kotów brytyjski krótkowłosy, mają naturalne skłonności do tycia. Tym bardziej, jeśli decydujemy się na takiego pupila, musimy być świadomi tego wyzwania. Kolejnym czynnikiem jest sterylizacja i kastracja. Z powodu zmian hormonalnych, dochodzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, jednak co ciekawe wzrasta u tych zwierząt apetyt. Dlatego to po stronie opiekuna jest kontrola kaloryczności karmy oraz odpowiednie odmierzanie ilości karmy. Nie bez znaczenia jest też wiek. Okazuje się, że u psów starszych częściej pojawia się problem nadmiernej masy ciała. Co może się też wiązać ze spadkiem aktywności fizycznej oraz zmniejszeniem tempa przemian metabolicznych. Pamiętajmy też, że pewne choroby oraz wprowadzenie konkretnych leków u pupila, także może powodować przyrost masy ciała.
Warto znać konsekwencje nadwagi i otyłości. Takim następstwem mogą być zaburzenia oddychania, zaburzenia sercowo-naczyniowe, choroby ortopedyczne, obniżenie odporności, choroby metaboliczne, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, choroby dermatologiczne czy choroby układu moczowego. Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa jest bardzo aktywnym gruczołem dokrewnym i wydziela m.in. liczne substancje prozapalne. Co więcej, u zwierząt z nadmierną masą ciała utrudniony jest dostęp do narządów jamy brzusznej w przypadku operacji, a do tego rany pooperacyjne trudniej się goją. Jednak najgorszą konsekwencją nadwagi i otyłości jest po prostu krótsze życie naszego pupila.
Dlatego miejmy świadomość niebezpieczeństwa. Warto regularnie ważyć psa czy kota, obserwować zachowanie, kondycję, dbać o prawidłową ilość aktywności fizycznej oraz nie przekarmiać pupila. Wszystko dla zdrowia naszych czworonożnych podopiecznych.