Imponująca sierść wynikiem prawidłowego żywienia

Imponująca sierść wynikiem prawidłowego żywienia

12 Mar 2025Justyna Przełączkowska

Piękna, błyszcząca sierść to powód do domu każdego opiekuna kota. Jednak, aby utrzymać ją w odpowiedniej kondycji należy nie tylko zadbać o codzienną pielęgnację, ale także zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie.

Zanim przejdziemy do żywienia, warto zastanowić się z czego zbudowana jest sierść. W 95% sierść zbudowana jest z białka. Warto też pamiętać, że na wzrost sierści
i odnowę skóry zużywane jest aż 30% białka z dziennego zapotrzebowania na ten składnik pokarmowy. To pokazuje, że w pierwszej kolejności należy pamiętać, że zapotrzebowanie na białko u kotów, zwłaszcza z długą sierścią, jest bardzo wysokie. Co więcej, istotny jest nie tylko poziom tego składnika, ale także profil aminokwasowy. Niezwykle ważne są zwłaszcza 2 aminokwasy, a mianowicie metionina i cysteina, czyli tzw. aminokwasy siarkowe. Co dzieje się w przypadku niedoboru białka? Dość szybko dochodzi do pogorszenia stanu zarówno skóry, jak i sierści. Następuje słabe wybarwienie włosa, gorszy jego wzrost. Co więcej, włos zaczyna być łamliwy i matowy. Białko jest kluczowym składnikiem wpływającym na stan skóry i sierści. Nie jest jednak jedynym. Warto zwrócić uwagę także na poziom tłuszczu, a dokładnie na pewne kwasy tłuszczowe. Za połysk i elastyczność okrywy włosowej odpowiadają kwasy tłuszczowe omega 6. Kwasy tłuszczowe omega 3 natomiast mają niezwykle istotny wpływ na stan skóry. Kwasy te wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego też mogą wpływać na zmniejszenie ewentualnych stanów zapalnych na skórze. Ma to nie tylko efekt wizualny, ale także wpływ na ogólne zdrowie organizmu. Skóra to naturalna bariera między środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym. Chroni organizm przed wniknięciem patogenów oraz nadmierną utratą wody. Każde przerwanie ciągłości skóry czy stan zapalny może negatywnie wpływać na jej funkcjonowanie. Jakie jeszcze składniki pokarmowe mają wpływ na stan skóry i sierści? Prócz białka i tłuszczu, warto także zwrócić uwagę na biotynę, jak również witaminę A czy cynk. Co więcej, ważny jest nie tylko poziom poszczególnych składników, ale także ich strawność i przyswajalność.

Pamiętajmy, że stan skóry i sierści jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Jeśli w organizmie kota coś działa nie całkiem tak jak powinno, możemy się spodziewać pogorszenia okrywy włosowej. Oczywiście na stan ten mogą wpływać rożne czynniki, w tym stres, choroba, stan fizjologiczny. Jednak prawidłowa dieta ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy wpłynąć na stan skóry i sierści. Pamiętajmy także, że regeneracja skóry to proces, który rozłożony jest w czasie. Zmieniając karmę, efekty jej działania skupiające się na skórze i sierści zaobserwujemy po około miesiącu.

More articles